Хакей з мячом 'воднікі' разграміў 'Лакаматыў'Як паведамляе карэспандэнт ІА "Рускі Поўнач", на гэты матч "воднікі" выйшаў без Рыната ШАМСУТОВА, Паўла Францыя, Аляксандра ТЮКАВИНА, Ільяса ХАНДАЕВА і Мікалая КАДАКИНА.

А лік у матчы быў адкрыты ўжо на 8-й хвіліне, калі паўабаронца Арэнбургскай каманды Вадзім ГОРШУНОВ парушыў правілы ў сваёй штрафной плошчы, і ў вароты гасцей быў прызначаны 12-метровы. Самі ЛААККОНЕН моцна і дакладна адправіў мяч у левы ніжні кут варот - 1: 0. А на 14-й хвіліне сустрэчы Міхаіл Свешнікаў прастрэліў уздоўж варот і Сяргей Абухоў з блізкай адлегласці адправіў мяч у сетку - 2: 0.

Неўзабаве Яўген Хвалько выйшаў адзін на адзін з галкіперам "Лакаматыва" Максімам Масквічова і дакладным кідком у далёкі кут забіў трэці мяч - 3: 0.

Ішла 19-я хвіліна гульні, калі Дзмітрый Савельеў перадачай з левага фланга ў цэнтр адправіў мяч у штрафную плошчу на Андрэя груку, які прымусіў Масквічова ў чацвёрты раз вымаць мяч з сваіх варот - 4: 0. Не прайшло і дзвюх хвілін, як госці нечакана адыгралі адзін мяч. Рэдкая контратака гасцей і ці ледзь не першы небяспечны момант у варот "воднікі" скончыўся выніковым ударам Аляксея Шышкіна - 4: 1. Затым некаторы час оренбуржцы не вельмі ўпэўнена, але ўсё-ткі адбівалі атакі чэмпіёнаў Расіі. Аднак на 35-й хвіліне пад мерным націскам воднікаў абарончыя парадкі "Лакаматыва" ў чарговы раз рассыпаліся, і ніхто не перашкодзіў Яўгену ИВАНУШКИНУ з трох метраў адправіць мяч у "дзявятку" пасля дакладнай перадачы Міхаіла Свешнікава з левага фланга - 5: 1.

А затым рэйд па цэнтры здзейсніў Абухоў. Сяргей хацеў быў аддаць перадачу партнёрам, але, бачачы, што абаронцы не спяшаюцца яго атакаваць, сам прарваўся да брамы і забіў - 6: 1.

Да перапынку, пакуль "Лакаматыў" знаходзіўся ў гульнявым ступары, архангельскія хакеісты змаглі забіць яшчэ два мячы. Спачатку ні кім не атакаваны Свешнікаў уварваўся ў штрафную з левага фланга і, зрушыўшыся направа, захапляльна прабіў у далёкі кут. І Масквічоў ў чарговы раз пайшоў выконваць сумную функцыю - вымаць мяч з сеткі ўласных варот - 7: 1.

А затым адразу трое гульцоў "воднікі" - Яўген Иванушкин, Максім Чэрмнага і Міхаіл Свешнікаў выкаціліся на самотна пакінутага сваімі абаронцамі Максіма Масквічова, і Свешнікаў пасля пасу Чэрмнага нібы на трэніроўцы правёў яшчэ адзін гол. Пры ліку 8: 1 на карысць гаспадароў каманды сышлі на перапынак.

Другая палова сустрэчы, як і першая, пачалася актыўнымі нападамі архангелогородцев. Аднак кошт забітым мячам у тайме адкрылі госці. Пасля перадачы Шышкіна Аляксей беражліва перайграў брамніка гаспадароў поля Кірылы Хвалько - 8: 2.

У сваю чаргу "воднікі" не стаў адкладваць справу ў доўгую скрыню і ўжо праз дзве хвіліны забіў яшчэ адзін мяч. Сяргей Абухоў прарваўся да брамы суперніка і хвосткім ударам пабіў мэта - 9: 2. А затым Самі Лаакконен выйшаў адзін на адзін з галкіперам і стрымана кінуў верхам - 10: 2.

На 68-й хвіліне матчу "Лакаматыў" прапусціў яшчэ адну дзейсную атаку. Дакладны ўдар Яўгена Хвалько і лік ужо 11: 2.

Галкіпер гасцей відавочна не вытрымаў нервовай напругі і часам неапраўдана пакідаў свой пост, вынікам чаго з'явіліся некалькі галоў "воднікі" практычна ў пустыя вароты. Прычым усё дзейства адбывалася ў лічаныя хвіліны - з шэсцьдзесят дзевятым па 72.. Спачатку забівае Сяргей Абухоў, потым Яўген Хвалько, зноў Абухоў - і на табло свеціцца 14: 2 на карысць архангельскай каманды.

Неўзабаве адпраўляецца адпачываць капітан "воднікі" Міхаіл Свешнікаў. Месца штатнага які падае вуглавыя займае Яўген Хвалько, перадача якога становіцца выніковай дзякуючы магутныя ўдары Иванушкина. Масквічоў ў гэтай сітуацыі зноў не можа дапамагчы сваёй камандзе - 15: 2. Не прайшло і хвіліны, як Абухоў забівае свой шосты мяч у гэтай гульні - 16: 2.

Гасцям якраз мяняць канчаткова засмучанага галкіпера, аднак змену брамніка робяць "воднікі" - замест Кірыла Хвалько выходзіць Уладзімір певень. Уладзімір у выніку застаўся "сухім" у гэтым паядынку, а вось Масквічоў яшчэ аднойчы капітуляваў. На апошняй хвіліне гульні далёкі ўдар Яўгена Хвалько пад перакладзіну варот па-над рук Арэнбургскага брамніка ўсталёўвае канчатковы лік сустрэчы - 17: 2 на карысць чэмпіёнаў Расіі.

Адзначым, што гэта быў чацвёрты мяч Яўгена Хвалько ў гэтым матчы.

На пасляматчавай прэс-канферэнцыі галоўны трэнер "Лакаматыва" Сяргей Саушкіну сказаў: "Мая каманда не можа на роўных змагацца з" воднікі ". Тым больш, што на пераезд у цягніках мы выдаткавалі двое сутак. Да таго ж у нас няма добрай лядовай падрыхтоўкі.

Але ўсё-ткі заўважу, што "Лакаматыў" - гэта нязручная каманда для "воднікі". І паказчыкам гэтага з'яўляюцца чатыры выйграныя намі ў "воднікі" сустрэчы ў чэмпіянатах Расіі. Не шматлікія могуць пахваліцца гэтым ".

"Я задаволены, што хлопцы згулялі так жыва, лёгка." Лакаматыў "не з'яўляецца для нас раздражняльнікам, а калі гуляеш без злосці - многае атрымлівацца не можа. Усё ж такі спартыўная злосць - гэта пэўная барацьба. Калі сёння я выйшаў на лёд і ўбачыў , што ён як заўсёды добры, то зразумеў, што, наўрад ці што-то нам можа перашкодзіць гуляць у камбінацыйны хакей. Па матчу прэтэнзій у мяне ні да каго няма ", - адзначыў галоўны трэнер" воднікі "Уладзімір Янко

Іншыя матчы тура завяршыліся наступным чынам: "Енісей" - "Лесахімік" 8: 2, "Кузбас" - СКА - "Нафтавік" 6: 2, "Маяк" - "Байкал-Энергія" 4: 2, "Саяны" - "Металург "5: 5," Сибсельмаш "- СКА -" Забайкалец "8: 4," Старт "-" Зоркі "2: 2," Будаўнік "-" Волга "2: 2.

Наступную гульню ў чэмпіянаце Расіі "воднікі" правядзе ў Архангельску 19 снежня. Супернікам архангелогородцев будзе "Уральскі Трубнікаў". Нагадаем, што менавіта первоуральцы нанеслі "воднікі" адзінае паражэнне ў гэтым чэмпіянаце краіны, перайграўшы Архангельскую каманду на сваім лёдзе з лікам 4: 3.

Фота: Яўген Жылін