Як паведамляе карэспандэнт ІА "Рускі Поўнач", цэнтральным матчам тура стала сустрэча фіналістаў леташняга чэмпіянату краіны - "Хаммарбю" і "Эдсбюн", які стаў чэмпіёнам.

Гэтыя сапернікі сустракаліся ўжо ў другі раз у гэтым сезоне. У першай гульні, як і ў леташнім фінальным матчы, поспех быў на баку "Эдсбюна" - 3: 2.

Натуральна, што гаспадары - гульцы "Хаммарбю" гарэлі жаданнем узяць рэванш. Варта адзначыць, што перамога ў гэтым паядынку выводзіла іх на чыстае першае месца ў канферэнцыі. З першых хвілін сустрэчы хакеісты "Хаммарбю" пайшлі ў атаку. І ўжо на другой хвіліне гульні яны мелі магчымасць адкрыць рахунак, але ўдар пасля падачы вуглавога прынялі на сябе гульцы абароны.

На 5-ай хвіліне праход нападніка гаспадароў завяршыўся хвосткім ударам справа, аднак мяч прасвістаў побач са штангай. І ўсё ж на 14-ай хвіліне "Хаммарбю" дамогся поспеху. Праўда, дапамаглі ім у гэтым абаронцы гасцей, нечакана якія страцілі кантроль над мячом паблізу сваіх варот. Дэвід Карлсан падхапіў мяч, зрушыўся направа і пераадрасаваў яго Оскару ЙОНССОНУ, які ў адзін дотык пераправіў аранжавы снарад у сетку. 1: 0.

Праз некалькі хвілін, ужо ў наступнай атацы вызначыўся ўжо сам Карлсан: атрымаўшы мяч ад свайго партнёра, ён у асяроддзі трох абаронцаў дакладна прабіў у далёкі ніжні кут брамы. 2: 0! Толькі на 20-ай хвіліне "Эдсбюну" удалося стварыць першы небяспечны момант у варот гаспадароў. Двойчы чэмпіёны падавалі кутні, аднак у першы раз мяч на сябе прыняла сценка, а ў другім эпізодзе - брамнік "Хаммарбю" Ёнас СВЕННСОН не без працы нагой выбіў мяч з правага ніжняга кута, а затым абаронцы вынеслі мяч за межы.

І ўсё ж да 30-й хвіліне госці скарацілі разрыў у ліку. Даніэль ЛМВ падхапіў мяч у цэнтры поля, на хуткасці абыграў адразу чатырох абаронцаў гаспадароў, выйшаў сам-насам са Свенсан і пабіў мэта. 2: 1.

Наступныя 10 хвілін гульня нагадвала арэлі. Забіць маглі і тыя і іншыя, аднак поспех апынулася на баку гаспадароў - дакладны ўдар пасля падачы з кутняга нанёс Стэфан Персан. У пачатку другога тайма госці паспрабавалі як мага хутчэй скараціць разрыў у ліку, але гаспадары гранічна строга гулялі ў абароне. Усё, чаго змаглі дамагчыся чэмпіёны - гэта пару кутніх, якія, аднак, поспеху не прынеслі.

Гаспадары ж наадварот, накіравалі вялікія сілы ў абарону і стараліся падлавіць гасцей на контратаках. Самы рэальны шанец для ўзяцця варот "Хаммарбю" меў на 63. хвіліне, калі Карлсан выйшаў адзін на адзін з брамнікам гасцей. Якім чынам форвард не трапіў у вароты, мабыць, не ведае нават ён сам. Час ішоў час, а ў атацы ў гасцей нічога не атрымлівалася.

А на 80. хвіліне зыход матчу быў вырашаны - на дабіванні пасля кутняга ўдару паваротлівей усіх апынуўся ўсё той жа Стэфан Персан - 4: 1. У самім жа канцы матчу гаспадары давялі лік да буйнога: спачатку Ёран ​​Розендаль выразна рэалізаваў 12-метровы, а затым ужо ў дабаўленую суддзямі хвіліну Карлсан рэабілітаваўся за дасканалы раней промах, нечакана моцна і дакладна прабіўшы з-пад абаронцы ў далёкую дзевятку. 6: 1 у матчы, і "Хаммарбю" узначаліў табліцу ў сваёй групе. "Эдсбюн" жа апусціўся на трэцяе месца, прапусціўшы наперад "Сандвикен".

Варта гэтак жа адзначыць даволі вялікую па шведскіх мерках аўдыторыю - на матчы прысутнічалі 4125 гледачоў.

Астатнія матчы тура завяршыліся так:

Паўночная канферэнцыя: "Больнес" - "Бруберг" 5: 0 (4: 0); "Фалу" - "Каликс" 6: 6 (3: 3); "Вестанфорс" - "Сандвикен" 04:14 (0: 3); Паўднёвая канферэнцыя: "Віла / Лидчёпинг" - "хват, грып" 3: 4 (1: 2); "Венерсборг" - "Вэстэросе" 5: 1 (3: 1); "Катринхольм" - "Ветланда" 2: 4 (1: 0); "Мутал" - "Болцік / Ёта" 3: 5 (2: 1). Наступны, 11-ы тур, пройдзе 26 снежня ў каталіцкія Каляды.